Session Time Speaker and Lecture Institution
11:30 – 12:00 Registration
12:00 – 12:10 Welcoming Remarks
1 – Main participating research institutes (Nigel Minton) 12:10 – 12:20 Eduardo do Couto e Silva CNPEM/LNBR
12:20 – 12:30 Nigel Minton SBRC Nottingham
12:30 – 12:40 Alberto Acevedo INTA
12:40 – 12:50 Simon McQueen Mason CNAP
12:50 – 13:00 David Bryant IBERS
Lunch 13:00 – 14:30 Lunch
2- Conversion of Biomass Feedstocks (Klaus Winzer) 14:30 – 14:50 Otavio Cavalett: Lignocellulosic feedstocks for bioenergy in Brazil CNPEM/LNBR
14:50 – 15:10 Leo Gomez: Feedstock and processes for lignocellulosic biorefineries  Univeristy of York
15:10 – 15:30 Alberto Acevedo: Lignocellulosic feedstocks for bioenergy in Argentina INTA
15:30 – 15:50 Martin Holm: Biomass to sugar without enzymes Nova Pangea
Coffee break 15:50 – 16:20 Coffee break
2- Conversion of Biomass Feedstocks (Simon McQueen) 16:20 – 16:40 Sean Simpson: Benefits of synthesis gas (Syngas) fermentation Lanzatech
16:40 – 17:00 Ged Russell: Comparative sustainability of gas fermentation versus traditional sugar-based fermentation Vireol
Session Time Speaker and Lecture Institution
3 – Enzymes Discovery and Design (Mario Murakami) 09:00 – 09:20 Mario Murakami: Discovery and Design of CAZymes to Boost Biomass Deconstruction CNPEM/LNBR
09:20 – 09:40 Neil Bruce: Mining microbial communities for lignocellulose degrading enzymes CNAP
09:40 – 10:00 Igor Polikarpov: Optimizing enzymatic conversion of lignocellulosic biomass USP SP
10:00 – 10:20 Richard J. Ward: Chimerogenesis and molecular evolution USP RP
10:20 – 10:40 Annette Alcasabas: From Hit to Process: Enzyme Engineering at Johnson Matthey Johnson Matthey
Coffee break 10:40 – 11:00 Coffee break
4- Strain Engineering (Neil Bruce) 11:00 – 11:20 Nigel Minton: CRISPR/Cas9, TraDIS and orthogonal expression systems SBRC Nottingham
11:20 – 11:40 Telma Teixeira Franco:An integrated approach to explore a novel paradigm for biofuel production from lignocellulosic feedstocks Unicamp
11:40 – 12:00 Klaus Winzer: Metabolic engineering of Cupriavidus necator H16 for the sustainable production of 3-Hydroxyproprionic acid from CO2. SBRC Nottingham
12:00 – 12:20 Leandro Vieira: Yeast Engineering for 2G ethanol and other bioproducts CNPEM/LNBR
12:20 – 12:40 Katalin Kovacs: Engineered microbial factories for CO2 exploitation in an integrated waste treatment platform. SBRC Nottingham
12:40 – 13:00 Nadia Parachin: Use Of Non-Conventional Yeasts As A Chassis For Hyaluronic Acid Production University of Brasilia
Lunch 13:00 – 14:00 Lunch
4- Strain Engineering (Nigel Minton) 14:00 – 14:20 Andre Damasio: Filamentous fungi engineering Unicamp
14:20 – 14:40 Ying Zhang: Metabolic engineering of Geobacillus thermoglucosidasius bacilli for the production of chemicals and fuels. SBRC Nottingham
14:40 – 15:00 Philippe Soucaille: Increased butanol productivity through systems & synthetic biology. SBRC Nottingham
15:00 – 15:20 Michelle C. T. Batista: Novozymes’ Bio-Solutions for Cellulosic Ethanol Novozymes
15:20 – 15:40 Francisco Vassellucci GranBio
Tour of CNPEM 15:20 – 18:00 Tour of CNPEM (speakers only)  
     
Session Time Speaker and Lecture Institution
5 – Sugar Cane Waste Valorisation Projects (Alberto Acevedo) 09:00 – 09:20 Eduardo Couto: Bioethanol in Brazil CNPEM/LNBR
09:20 – 09:40 Juan Carlos Mirande: Production of bioethanol and electric power at La Florida sugarcane mill La Florida SA
09:40 – 10:00 David Bryant: Biorefining Value from Industrial Waste in India BIOREVIEW
10:00 – 10:20 Sanjay Nagarajan: Valorising Waste from Indian Sugar Cane and Associated Industries via Innovations in Pre-treatment, Biotransformation and Process Intensification Queen’s University Belfast
10:20 – 10:40 Simon McQueen Mason: Reducing industrial waste from sugarcane processing in India University of York
Coffee break 10:40 – 11:00 Coffee break
6 – Funding Landscape (Eduardo Couto) 11:00 – 11:15 Colin Miles BBSRC UK
11:15 – 11:30 Carlos Henrique de Brito Cruz FAPESP Brazil
11:30 – 11:45 Jorge Guimarães EMBRAPII Brazil
11:45 – 12:00 Jorge Tezon CONICET Argentina
12:00 – 12:15 Rui Lopes British Consulate in São Paulo
12:15 – 12:30 Juan Carlos Mirande LA Florida SA
General discussions 12:30 – 12:45 General discussions
Lunch 13:30 – 14:30 Lunch